ΠΡΟΜΑΧΟΙ

Χειμώνας.

Κυριακή 3 Μαρτίου 2019

ΑΣ Πρόμαχοι - Άρης Αμπελειών 3 - 4

Εξαιρετικό παιχνίδι με Αγγλικό σκορ διεξήχθη στο «Χρήστος Τζιβάνης» των Προμάχων, όπου ο τοπικός Α. Σ. ηττήθηκε από τον Άρη Αμπελειών με σκορ 3-4.

Ρεπορτάζ: Άλεξ Αμπάρης

Στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε συναρπαστικό ποδόσφαιρο και από τους δυο αντιπάλους, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και να δημιουργούνται πολλές φάσεις και στις δυο εστίες.
Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 16' με τον Τρύψη, που με ατομική ενέργεια μπάσιμο, σημείωσε το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 26' με πλασέ του Σιδώρη ύστερα από μπαλιά του Καμπάνη.
Το 1-2 πέτυχε ο Παπαδόπουλος για τον Άρη στο 31' , όταν εκμεταλλεύτηκε λάθη της αμυντικής διάταξης των Προμάχων και  σκοράροντας μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 34' με τον Τρύψη, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ ύστερα από απόκρουση του τερματοφύλακα Ντιούδη σε δυνατό σουτ του Άτζου, σημειώνοντας έτσι το 2-2.
Στο 41' ο Άρης προηγήθηκε ξανά στο σκορ 3-2 με τον Σιδώρη, που εκμεταλλεύτηκε λάθος εκτίμηση και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα των Προμάχων Τουρμπέση.
Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 51' με εύστοχο πλασέ του Τρύψη που έκανε το χατ τρικ και έγραψε το 3-3.
Στο 66' ήταν η σειρά του Σιδώρη να κάνει το χατ τρικ και να δώσει το προβάδισμα για τις Αμπελειές και να γράψει το τελικό 3-4.
Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν, όμως το άγχος αποδείχτηκε καθοριστικός παράγοντας και τους δημιούργησε πολλές εμπλοκές στο παιχνίδι τους παίζοντας ανορθόδοξα και αναποτελεσματικά.
Από τους Προμάχους διακρίθηκαν οι Μιχαηλίδης, Άτζος, Τρύψης και Γ. Νάνος.
Από τις Αμπελειές ξεχώρισαν οι Ντιούδης, Βουζβούρης, Καμπάνης και Σιδώρης.

Η διαιτησία του κυρίου Ατζαμιδάκη (Παρούτογλου, Σ. Κουκούλης) ήταν πολύ καλή.

ΑΣ Πρόμαχοι: Τουρμπέσης, Ν. Νάνος (Τανούρης), Μούγιος, Μιχαηλίδης, Ledy (Κοτζαμανώλης), Άτζος, Τσιμτσιρίδης, Κοκτσίδης, Τρύψης (Σαμαράς), Μεσκίνης (Μίτσκας), Γ. Νάνος. Προπονητής: Σαμαράς.

Άρης Αμπελειών: Ντιούδης, Θ. Δούμος, Βουζβούρης, Πέσιος, Καμπάνης, Γρηγορίου, Ι. Δούμος, Περπερίδης, Τσαρτσαράκης, Σιδώρης, Παπαδόπουλος (Τσιώκρης). Προπονητής: Πέσιος.