ΠΡΟΜΑΧΟΙ

Χειμώνας.

Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ - ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΛΥΚΟΣΤΟΜΟΥ 3-0

Σε αγώνα για το πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας της ΕΠΣ Πέλλας, ο ΑΣ Πρόμαχοι κέρδισε την Μαύρη θύελλα Λυκοστόμου με σκορ 3-0.
Η δύναμη και το πάθος ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του γειτονικού ντέρμπι, καθώς οι δυο αντίπαλοι επιδίωξαν τη νίκη, ο καθένας για τους λόγους του.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με φάσεις και στις δυο εστίες, με τις δυο ομάδες να ξεδιπλώνουν τα ποδοσφαιρικά τους χαρίσματα στο τερέν.
Στο 40' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο δεινός σκόρερ Γιώργος Νάνος, σημειώνοντας το 1-0.

Με το σκορ αυτό οι δυο αντίπαλοι μπήκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη, οι των Προμάχων με το προβάδισμα του ενός τέρματος και την ψυχολογία του νικητή, επικράτησαν κατά κράτος, έναντι ενός αντιπάλου που εμφανίστηκε  αλλοπρόσαλλος και άτολμος.
Το 2-0 σημείωσε ο Νίκος Νάνος με πλασέ, όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Λυκοστόμου.
Οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν περισσότερο για να μειώσουν το σκορ, με αποτέλεσμα να αφήνουν ακάλυπτη την άμυνά τους και ευάλωτη στους επικίνδυνους επιθετικούς των Προμάχων.
Έτσι στο 88' ο Γιώργος Νάνος σημείωσε το τελικό 3-0  σε μια γρήγορη αντεπίθεση που πραγματοποίησε η ομάδα του.

Ικανοποιημένος για τη νίκη, μας δήλωσε εκ μέρους του Δ.Σ. ο γενικός αρχηγός της ομάδας των Προμάχων Βασίλης Δήμπαλας, ενώ οι της Μαύρης θύελλας, εκφράζουν παράπονα για την διαιτησία του κυρίου Ατζαμιδάκη, για το γεγονός ότι επέτρεψε το δυνατό και πολλές φορές σκληρό παιχνίδι, που κατά τη γνώμη τους έγινε.