ΠΡΟΜΑΧΟΙ

Χειμώνας.

Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014

ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ - ΑΡΗΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 4 - 1

Ο ΑΣ Πρόμαχοι ήταν ο τελικός νικητής στο ντέρμπι κορυφής, που διεξήχθη στο λασπωμένο, από τις πολύωρες βροχές των προηγούμενων ημερών, κοινοτικό  γυμναστήριο Προμάχων ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΙΒΑΝΗΣ, επικρατώντας με σκορ 4-1 επί του Αρη Λουτρακίου.
Ήταν ένα ντέρμπι όνομα και πράμα, αφού είχε όλα τα στοιχεία, που χαρακτηρίζουν τον όρο: πολλούς φιλάθλους, πείσμα, πάθος για νίκη, νεύρα, δυνατές μονομαχίες, πέναλτι, κόκκινες κάρτες και πέντε πανέμορφα γκολ.
Ο Άρης εμφανίστηκε πολύ δυνατός, με πολύ τεχνικούς παίκτες και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ενώ στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις.
Οι γηπεδούχοι, μετά την ψυχρολουσία του γκολ, ανασυντάχθηκαν και επιβεβαιώνοντας την άριστη προετοιμασία που έκαναν, κατόρθωσαν να επικρατήσουν, κυρίως στο β΄ μέρος και να κάνουν την πανηγυρική ανατροπή με το ευρύ 4-1.
Αξιοσημείωτες οι δυο αποβολές, του Γ. Νάνου των γηπεδούχων και του Μήτσκα των φιλοξενούμενων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου για  διαπληκτισμούς μεταξύ τους  και η ανοχή της διαιτησίας στα πολύ δυνατά μαρκαρίσματα ένθεν κακείθεν.
Επίσης συγκινητική ήταν και η τήρηση ενός λεπτού σιγής στην έναρξη του αγώνα, στη μνήμη του αδικοχαμένου Δημήτρη Προίκου, ο οποίος υπήρξε παλιότερα ποδοσφαιριστής του ΑΣ.

Δείτε την διακύμανση του σκορ και το πλούσιο φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού.

15΄ 0-1 Κυριακίδης
45΄κόκκινες
Μητσκας Λουτρακίου,,  Νάνος Προμάχων
49΄ 1-1 Ν. Νάνος
78' 2-1 με πέναλτι Δ.Σέλκος
84΄ 3-1 Προίκος
86' 4-1 Προίκος

Ρεπορτάζ: Γιάννης Πέτσκος