Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2015

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 1ου ΟΜΙΛΟΥ ΤΗΣ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

(20η αγωνιστική)

ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ - ΠΑΟ ΚΕΡΑΣΙΑΣ 2 - 0

Σε αγώνα για το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πέλλας, ο ΑΣ Πρόμαχοι κέρδισε τον ΠΑΟ Κερασιάς με σκορ 2-0.
Στο κοινοτικό γυμναστήριο ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΙΒΑΝΗΣ των Προμάχων, παίχτηκε όμορφο και ποιοτικό ποδόσφαιρο, από δυο καλογυμνασμένες ομάδες και οι πολλοί φίλαθλοι, που το παρακολούθησαν εκμεταλλευόμενοι τον ιδανικό καιρό, το απόλαυσαν με την καρδιά τους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο από πλευράς κατοχής της μπάλας και χάθηκαν πάμπολλες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν σε δυο από αυτές να σκοράρουν, στο 17’ όταν από κόρνερ που εκτέλεσε ο Δ. Σέλκος, ο Γ. Σέλκος πήδηξε ψηλά και έπιασε μια δυνατή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0  και στο  28’ όταν ο Γ. Νάνος έπιασε δυνατό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή του ΠΑΟ σημειώνοντας το 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι με τον αέρα των δυο τερμάτων, έπιασαν πολύ καλή απόδοση και απέδωσαν το γνωστό ποιοτικό ποδόσφαιρο χάνοντας σωρεία ευκαιριών για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Ήταν όμως άστοχοι στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφερναν να επιτύχουν γκολ.
Από την άλλη, οι παίκτες της Κερασιάς, έπαιξαν με έξυπνες και γρήγορες αντεπιθέσεις, σε τρεις από τις οποίες θα μπορούσαν να σκοράρουν, αλλά είτε αστοχούσαν στο τελικό σουτ, είτε προσέκρουαν στον τερματοφύλακα Χ. Σέλκο των Προμάχων, ο οποίος ήταν αποτελεσματικός όταν χρειαζόταν.

Από τον ΑΣ Πρόμαχοι διακρίθηκαν οι Γ. Νάνος, Γ. Σέλκος, Σαμσούρης και Ρατσίτσκας.
Από τον ΠΑΟ Κερασιάς ξεχώρισαν οι Δ. Μάντης, Τοτίδης, Πασιαλής και Συλλέκτης.
Η διαιτησία του κυρίου Τριανταφυλλίδη ήταν άριστη και οι δυο βοηθοί του Μανωλάκης, Αρέστης με σωστές υποδείξεις.